حرم مطهر امام رضا

مجموعه معماری آرمگاهی حرم مطهر رضوی

اهميت و ارزش مکانی وموقعیت کنونی شهر مشهد مرهون وجود حرم مطهر رضوي در اين شهر است. با توجه به ارزش معنوي و والاي اين بنا، بهترين و با شكوه ترين هنـــرهاي اسلامي را در اين مجــموعه زيارتـي مي توان مشاهده نمود.   اين حرم با شكوه و مجموعه تاريخي و هنرمندانه شامل صحن ها، ايوان ها، رواق ها، موزه های غني و كتابخانه مركزي است. هم اکنون حرم مطهر رضوی دارای چهار ايوان … مرتفع به نام هاي عباسي، طلا، شرقي (نقاره خانه)، ايوان غربي و پنج صحن انقلاب،آزادي، امام خميني، جمهوري اسلامی و قدس مي باشد. كاش كاري هاي زيباي زرین فام، معرق مزين به آيات كريمه و احاديث جلوه خاصي به حريم مقدس امام رضا (ع) بخشيده است. از ديگر آثاربا شكوه داخل حرم، سه محراب زيبای زرین فام مربوط به قرن هفتم هجري وضريح طلا پوش روي مضجع امام رضــا(ع) اسـت كه با خطوط ثلث نســتعليق،آيات قرآن مجيد و اشعار فارسي مزين شده است.همچنين اين مجموعه 24رواق را در بر ميگيرد كه از ميان آنهـا  مي توان به دارالحفاظ، دارالســياده، دارالذكر،دارالسرور، دارالعزة و غيره اشاره نمود. به طور كلي حرم امام رضا(ع) در حال حاضر يكي از جامع ترين و زيباترين ابنيه معماري جهان اسلام به شمار می رود و داير ةالمعارف كاملي از هنر معماري، كشكياري، آينه کاري، مقرنس و گچبري دوره هاي مختلف اسلامي است.

مسجد جامع گوهرشاد

اين بنا یکی از عظيم ترين مساجد چهار ايواني ايران است که در سال 821 هجري قمري به دستور گوهرشاد آغا ، همسر شاهرخ تيموري و با معماري قوام الدين شيرازي در مجموعه حرم امام رضا (ع) احداث شده است . مسجد گوهرشاد با وسعت 9039 متر مربع داراي چهار ايوان ،يك گنبد بر فراز یا ایوان قبله ، هفت شبستان، چندين ورودي و يك صحن وسیع ميباشد. بزرگترين ايوان مسجد، ایوان مقصوره یا ایوان قبله است كه با مقرنس کاربندی و نقاشی زینت یافته و بر روی دوپایه و پیشانی ایوان را كتيبه خط ثلث عمل بايستقرقرار دارد که با ميرزا وكاشيكاري بسيار زيبايي تزئين شده است.از ديگر جلوه های مسجد جامع گوهرشاد منبرچوبی زیبایی معروف به منبر صاحب الزمان است.

نقره خانه و نقاره زنی در حرم مطهر

از جمله اماكن مهم و تاريخي حرم مطهر نقاره خانه است كه اكنون بر روي ايوان شرقي صحن انقلاب قرار دارد. تزئینات خیاره ای و مقرنسهای زیبا بر اطراف و کنگره هایی بر بالا که همگی با کاشیهای معرق پوشیده شده این سازه را برجسته و ممتاز کرده است. نقاره زنی سابقه دیرینه ای دارد، بنا بر شواهد تاريخي و از جمله وجود اشعاري در مدح حضرت امام هشتم (ع) از منوچهري دامغاني شاعر دوره غزنوي كه به روشني مويد نقاره زني از آن زمان مي باشد ، مي توان قدمتي حداقل هزار ساله براي اين سنت ديرينه متصور بود. علاوه بر آن متون كهن تاريخي به انجام نقاره زني در حرم به سال 860 هجري قمري نيز اشاره دارد. از آن زمان تاكنون ساليان متمادي است كه نقاره خانه حضرت به صدا در مي آيد و اين خدمت جزء رسوم معمول آستان قدس رضوي است. گفتني است نقاره زني در طول سال به جز دو ماه محرم و صفر و ساير ايام سوگواري در هر شبانه روز دو نوبت ، دقايقي قبلا از طلوع و غروب آفتاب به وسيله نوبت چيان رسمي آستان قدس ، طبل و كرنا با آهنگي خاص به صدا در مي آيد اين سنت ديرينه با همت و تلاش كارشناسان ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي با عنوان «نقاره زني در حرم مطهر » درفهرست ميراث معنوي كشور به ثبت رسيد.

موزه مرکزی آستان قدس

اين موزه درسال 1324 ش افتتاح شده و از غني ترين موزه هاي ايران محسوب مي شود. موزه مركزي در ضلع شمال شرقي صحن امام خميني (ره) قرار داردودارای یازده موزه با موضوعات مختلف است.ساختمان مرکزی موزه در چهار طبقه نمایشگاه عظیمی است که در سال 1378 ش افتتاح شده است.این موزه هاشامل گنجینه تمبر واسکناس ،گنجینه تاریخ مشهد،گنجینه سکه ومدال و…است که در طول زمان توسط ارادتمندان اهل بیت تقدیم به حضرت رضا(ع)شده است.

بقعه شیخ طبرسی

ابوعلي فضل بن حسن بن فضل طبرسي ، معروف به «شيخ طبرسي » از نامدارترين فقهاي شيعه در سده پنجم و ششم هجري است كه در فقه ، حديث ، تفسير ، ادب ،لغت و رياضيات يگانه عصر خود بوده وي در حوزه علميه مشهد نزد عالمان نامور به فراگيري علوم پرداخت و مدت 52 سال نيز در بيهق به تعليم مشغول بود. نوشته اند شيخ طبرسي در شورش غزان به شهادت رسيد و پيكرش را در گورستان قتلگاه مشهد به خاك سپردند. از وي تاليفات زيادي از جمله تفسير مجمع البيان بر جاي مانده است بناي مقبره اين عالم بزرگ در كنار بست طبرسي قرار دارد.

مدرسه پريزاد

بنای اين مدرسه كه به «پريزاد خانم » از منسوبان «گوهرشادآغا » نسبت داده می شود، به سال 823 (ه . ق) در نزديكي مسجد گوهرشاد ساخته شده واز جمله ابنيه الحاقی حرم مطهر رضوي است. بناي مزبور با طرح و نقش هاي چهار ايواني ودو طبقه مشتمل بر غرفه ها و حجره ها بوده و تزئينات آن آجرکاری سر در ایوان و غرفه ها و کاشکیاری با نقوش اسلیمی و کتیبه است.

مدرسه دو در

اين بنا در جوار حرم مطهر و مقابل مدرسه پريزاد واقع است و بر اساس كتيبه سر در آن به سال 843 (ه . ق) و در دوران حكومت شاهرخ تيموري به همت «غيا ث الدين خواجه بهادر » ساخته شده است. اين مدرسه چهار ايواني بوده وبا وسعت 600 متر مربع مشتمل بر غرف و 32 حجره در دو طبقه است. دو گنبد فيروزه اي رنگ و تزئينات كاشي هاي معرق و يكرنگ از جمله عناصر دیگر بنا است که یکی از گنبدها بر فراز آرامگاه بانی بنا است. سقف ایوان ورودی با مقرنس زینت یافته است. اين بنا در عصر صفوي به سال 1088 ه .ق به امر مادر شاه سلیمان صفوی مرمت شده است.

مدرسه علميه عباسقلی خان

اين بناي تاريخي در حاشيه جنوبي خيابان نواب صفوي واقع گرديده و تنها مدرسه باقي مانده از دوره صفويه است كه تا حدودي هويت پيشين خود را حفظ نموده است. بناي مزبور در سال 1077 هجري در زمان حكومت شاه سليمان صفوي به سعي واهتمام عباسقلي خان (والي خراسان) بنيان گرديد. سردر اين مدرسه در جريان توسعه حرم رضوي و تعريض خيابان در سال 1376 ش به طرز ماهرانه اي 10 متر به عقب كشيده شد.