جاذبه های تفریحی

پارك ملت

اين پارك كه در غرب مشهد و در ابتداي بلوار وكيل آباد واقع شده با وسعت تقريبي72  هكتار، بزرگترين و مهمترين بوستان در محدوده شهرستان مشهد مي باشد. پارك ملت داراي امكانات بهداشتي، مسجد، شهربازي، ميادين ورزشي، مجتمع فرهنگي  هنري امام رضا، كتابخانه و استخر مي باشد. در نقاطی از پارک ملت پیکره بزرگان و اندیشمندان ایرانی نصب شده است.


پارك امت

پارك امت در انتهاي سي متري طلاب با 30300 مترمربع وسعت قرار گرفته است. اين پارك با انواع گونه هاي گياهي مزين شده و داراي شهربازي كوچكي مي باشد.


مجموعه فرهنگي تفريحي كوهسنگي

كوهسنگي از جمله کهن ترین مشهورترين و زيباترين گردشگاه های مشهد كه درا نتهاي خيابان کوهسنگی مشهد قرار دارد. آبي كه ا ز قنات موجود به اســتخر بزرگ كوهسـنگي ميرسد، گلكار ي ها و درختكاري هاي كوهسنگي را آبياري نموده و بر زيبايي آن ميافزايد. ميگويند حضرت رضا (ع) به هنگام عبورا ز اين منطقه در جوار اين كوه توقف نموده و مردم آنجا را مورد تفقد قرار داده است.  از سنگ اين كوه ظروف سنگي تهيه میشود كه شاخص صنايع دستي مشهد میباشد. موزه بزرگ خراسان نيز در اين مكان احداث گردیده است. بازار هنــر و جبل النور «مدفن شهداي گمنام »ا ز ديگر جلو ه هاي ا ين مجموعه به شمار ميروند.


باغ ملي

این بوستان کوچک در یکی از خیابان های قدیمی مشهد موسوم به «ارگ « امام خمینی کنونی قرار دارد گویا در گذشته «ارگ شهر » در این مکان بوده آب قنات رکن آباد نیز از میان همین باغ عبور می کرده است. این بوستان در سال 1354 توسط مرحوم(حاج حسین ملک)به شهرداری مشهد واگذار گردید. در این باغ علاوه بر گلکاری و گیاهان متنوع مجموعه ای برای بازی کودکان نیز وجود دارد. باغ ملی به دلیل قدمت آن یکی از اماکن خاطره انگیز مشهد محسوب می شود.


پارک جنگلی وكيل آباد

يكي ديگر از تفرج گاههاي قديمي شهر مشهد منطقه اي است بنام وكيل آباد كه در گذشته از املاك حاج حسين ملك بوده است. از مهمترين ويژگي هاي اين مكان وجود درختان سر به آسمان كشيده چنار و كاج مي باشد. امروزه با ايجاد معابر و محوطه سازي داخل مجموعه، پياده روها و چشم انداز ها، امکان استفاده از فضاي مطبوع آن فراهم شده است.


باغ وحش وكيل آباد

در جنوب غربي مشهد و هم جوار با پارك جنگلي وكيل آباد، باغ وحش وكيل آباد،تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوي قرار دارد. اين باغ وحش حيوانات گوشتخوار، علفخوار، آبزي، خزنده و پرندگان مختلف را در بر گرفته است.


پارك پرديس قائم

اين پارك در شمال مشهد واقع گرديده و از جنوب به بلوار صدمتري قائم محدود شده است. مساحت آن 163926 مترمربع مي باشد و علاوه بر گونه هاي گياهي بسيار، داراي ساختمان موزه ايراني، مكان بازيهاي كامپيوتري، آلاچيق، بوفه و آبنماي موزيكال است.


طرقبه

طرقبه يكي ديگر از گردشگاه هاي بزرگ و طبيعي مشهد است كه ا ز غرب به كوههاي بينالود و از شمال به كوه تخت رستم محدود می شود. وجود چشمه سارها و درختان فراوان آن را از نقاط بسيار خوش آب و هوا و تفريحي مشهد ساخته است. اين منطقه ييلاقي داراي آب و هواي خنك و مطبوع است. در این منطقه صنایع دستی مانند سبدبافی و فراورده های چوبی و فرآورده های پوست و پشم به فروش می رسد . طرقبه دارای استراحتگاه ها و رستوران های متعدد ا ست.


شانديز

اين مكان يكي از نواحي ييلاقي است كه در فاصله 20 كيلومتري غرب مشهد واقع شده است. چشمه سارها و با غهاي فراوان، فضاي سرسبز و رودخانه، چشم انداز بي بديلي به اين منطقه بخشيده است. اين ناحيه يكي از نواحي عمده توليدات صنايع دستي و بومي نظير پوشاك چرمي و پوستي، اشياء چوبي و انواع بافته هاي بومي میاشد. شانديز همچنين داراي رستورا نها، سفره خانه ها و اقامت گاههاي تفريحي متعددي است


جاغرق

روستاي ييلاقي جاغرق در 21 كيلومتري شمال غرب مشهد و در فاصله 7 كيلومتري جنوب غربي طرقبه واقع شده است. جاغرق داراي آب و هواي معتـــدل كوهســتاني، با غهــاي ميــوه  و در ه هاي سرسبز و پر آب می باشد. اين ناحيه اقامتگاههاي موقت و رستوران هايي براي استراحت و تفريح گردشگران دارد.


نغندر

روستاي نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله ي ده كيلومتري آن واقع شده است. اين روستای سرسبز و آباد با چشم اندازهاي طبيعي شگرف در دامنه هاي شمالي كوههاي بينالود قرار گرفته است. طبیعت زیبا و امکانات رفاهی فراوان زمینه آسایش گردشگران را فراهم آورده اند.


عنبران

روستاي عنبران در 26 كيلومتري مشهد و به فاصله يك كيلومتري طرقبه واقع شده است. مناظر سرسبز با علفهاي خودروي خوش بو باعث شده اين روستاي ييلاقي را عنبران بنامند. اين روستا داراي واحدهاي پذيرايي و رستورا نهاي متعدد و اقامتگا ههاي مناسب براي گردشگران می باشد.


منطقه نمونه سد چاليدره

این مكان در 18کیلومتری جنوب غربی مشهد در ابتدای جاده روستای نغندر واقع شده است . در حاشیه ی دریاچه مصنوعی آن،مجموعه گردشگری چالیدره قرار گرفته که گردشگران در آن به قایقرانی – ورزشهای آبی و ماهیگیری می پردازند همچنین این مجموعه دارای آلاچیق ، رستوران ، شهربازی و کافی شاپ می باشد


بنـد گلســتان

از جمله آثار تاريخي مشهد، سدي قديمي معروف به بند گلستان است كه در12 كيلومتري غرب مشهد و در حدود 2 كيلومتري طرقبه واقع شده است اين بند از آثار دوران صفوی مي باشد. دریاچه پشت بند مناظر زیبایی از طبیعت را به علاقه مندان و گردشگران ارائه می دهد که در محوطه آن نیز امکانات و تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. در سالهای اخیر مرمت هایی در آن صورت گرفته است.

رودخانه و دره كشف رود

طول اين رودخانه كه در دره كشف رود جريان دارد حدودا 290 كيلومتر است اين رودخانه از كوههاي هزار مسجد و بينالود سرچشمه مي گيرد و پس از عبور از نزدیکی توس و مشهد در پل خاتون نقطه مرزی ایران و ترکمنستان به هريرود مي ريزد. درمجاورت این رودخانه در گذشته های دور زیستگاه های متعددی شکل گرفته است.سد طرق اين سد در 14 كيلومتري جنوب شرقي مشهد بر روي رودخانه طرق و در نزديكي بند قديمي طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتوني با دو قوس متقارن متشكل از 22 بلوك به عرض 14 متر است. بناي اوليه اين بند متعلق به دوره تيموري است. این بند و مخزن پشت آن محل مراجعه گردشگران است.چشمه گراب اين پدیده طبیعی در 49 كيلومتري مشهد و نزدیکی جاده مشهد نيشابور قرار گفته است و خواص درماني فراوان دارد. آب معدني اين چشمه در ازدياد ترشحات بزاق، معده، صفرا، پانكراس(وزالمعده)بسيار مؤثر است. و این امر موجب جلب گردشگران سلامت به این مکان می گردد.


كنگ (روستاي هدف گردشگري)

روستاي كنگ در دامنه جنوبی كوه هاي بينالود و در 2 كيلومتري شمال غربي طرقبه واقع شده است. كنگ با داشتن چشم اندازهاي كوهستاني، چشمه سارها و معماری خاص بر دامنه كوهپايه هايي زيبا، همواره مورد علاقه كوهنوردان بوده است. معماري روستاي كنگ شباهت زيادي به معماري ماسوله دارد و بام هر خانه به عنوان حياط منزل بالاتر محسوب مي شود و کاربرد ستونهای چوبی عمودی در استقرار سقفها نقش زیادی ایفا می کنند. كنگ در لغت به دو معنی پرنده شكاري كوهستاني و دژ مستحكم بكار رفته است.